1. I have been baking muffins for breakfast. I can bake a dozen for what one costs in the store.
2. The commissary had pork tenderloin for under $3/#. I bought six pounds.. Good meals in our future.
3. We are making chicken broth with the bones from the rotisserie chicken. It will help flavor chicken and lentil pilaf.
4. I found a pretty neck scarf from Talbot’s at Goodwill . The original tag was still on it showing a price of $78. I paid $0.99. A great deal.
5. We purchased some ice cream novelties on sale. Much cheaper than going out for ice cream.
Frugal Fail: The oven in the rv is too temperamental for yeast breads and such.. We have had to buy them at the store for a much higher price.
No comments:
Post a Comment