1. I bought sale items with store vouchers and saved a total of $40.79. I paid only $6.29. Stacking really helps.
2. I took advantage of a cool day to bake a loaf of bread and make some coconut biscotti. Much less expensive than in the store.
3. I have been able to find deeply discounted plain yogurt, but no more. I thought of using dry milk but it was more expensive, so I purchased a half gallon of whole milk to make yogurt. The cost was $2.55 and I can use the last of the yogurt in the fridge as the starter. A definite money saver.
4. I found ground pork discounted to $1.99/#. I bought three packages. Not my usual ground beef, but frugality sometimes requires flexibility.
No comments:
Post a Comment